HISTORIE - AUTOŘI    DĚJ MUZIKÁLU    ÚČINKUJÍCÍ    ZKOUŠKY    PREMIÉRA

                                                   NOVINKY    PARTNEŘI    SDRUŽENÍ    REALIZAČNÍ TÝM

   DĚJ MUZIKÁLU                   


1.dějství
  

Vlastní děj muzikálu je uveden prologem, v němž Rozhodčí spolu se sborem poukazuje na dlouhou historii...

pokračuj
2.dějství

O rok později probíhá mistrovství světa v šachu v thajské metropoli Bangkoku. Frederick se ho však účastní jako...

pokračuj
y 2. DĚJSTVÍ


     O rok později probíhá mistrovství světa v šachu v thajské metropoli Bangkoku. Frederick se ho však účastní jako televizní reportér. Rozbíhá se utkání mezi Anatolijem a novým sovětským šampiónem Leonidem Viigandem a Frederick o tom diskutuje s místními obyvateli. (Zlatý Bangkok, Noc v Bangkoku)

     Anatolij a Florence sledují Frederickovu reportáž. Anatolij je zneklidněn, když vidí, že i jeho bývalý soupeř je na mistrovství přítomen. Florence ho uklidňuje a zároveň mu oznamuje, že jeho žena se chystá přijet do Bangkoku též. Anatolij je zprávou nemile překvapen a je přesvědčen, že za vším stojí Molokov. (Další protivník) Oba se vzájemně ujišťují, že vše dobře dopadne a vyznávají si lásku. (Ty a já)

     Anatolij odjíždí do televizního studia, aby natočil rozhovor, který slíbil vedoucímu americké delegace Waltrovi. Florence mu radí, aby se ho zeptal, co on o celé situaci ví. Obává se, aby Rusové včele s Molokovem předem nezfalšovali výsledek zápasu.

     Molokov se se svými kumpány schází v hotelovém apartmá a přivádí s sebou Viiganda. Ten jediný se během scény zajímá pouze o šachy - zírá na šachovnici a ignoruje většinu debaty kolem sebe. Molokov vychvaluje Viiganda a jeho soustředěnost na hru a zároveň se vysmívá Anatolimu. Kumpáni se k němu přidávají a společně předvídají famózní vítězství Sovětského svazu. (Sovětský stroj) Později Molokov telefonuje Waltrovi a nabízí mu podivnou výměnu - vítězství pro Viiganda za zprávy o otci Florence, o němž má prý důkazy, že je naživu. V tu chvíli mu už nikdo v pokoji nevěnuje pozornost.

     V televizním studiu nabádá Walter Fredericka, aby byl při rozhovoru na Anatolije tvrdý a šel mu po krku. Kromě toho má připravenou videokazetu se záběry Anatoliho ženy Světlany. Walter odchází a do studia se dostaví Anatolij. Je překvapený a rozzlobený, když vidí, kdo s ním bude dělat rozhovor. Frederick v otázkách ostře naráží na Anatoliho emigraci, politické záměry i na Florence. Anatolij obhajuje sebe i svou přítelkyni. Když Frederick pustí video se Světlanou, Anatolij se zvedne a odchází. (Interview)

     V další scéně se dozvídáme, že Molokov nechal Světlanu do Bangkoku přivézt, aby svého manžela přesvědčila, že musí prohrát. Nepodaří se jí to však. Walter zároveň podle dohody s Molokovem přesvědčuje Florence, že její otec bude zachráněn, přiměje-li Anatolije k prohře s Viigandem. Florence jeho nabídku odmítá. Poté se Walter obrací na Fredericka, informuje ho o možnosti vysvobodit Florencina otce ze zajateckého tábora, pokud donutí Anatolije prohrát. Frederick v tom vidí šanci získat Florence zpět a přemlouvá ji, aby Anatolije opustila. Nakonec všichni zpívají o tom, jak je těžké poznat, kdo má v této spletité hře navrch. (Kšeft)

     Muži odcházejí, Florence se Světlanou zůstávají samy a konfrontují každá svůj vztah s Anatolim. Florence ví, že na rozdíl od Světlany nemůže dát Anatolimu to, co on potřebuje. Obě najednou tuší, že ani jedna z nich s ním nemůže být. (Jak dobře ho znám)

     Anatolij vchází do buddhistického chrámu, kde se má podle anonymního vzkazu, který obdržel, s kýmsi setkat. Je tam očekáván Frederickem. Ten mu nabízí pomoc ve hře proti Viigandovi, protože má šachy příliš rád a nemůže nechat průměrného mechanického Rusa vyhrát. Anatolij je nejprve nedůvěřivý, ale pak si nechá od Fredericka poradit. Ví, že když vyhraje, uškodí tím Florencinu otci, ale falešně prohrát také z vlastního přesvědčení nemůže. (Rozhovor o šachách)

     Probíhá závěrečné utkání celého turnaje. Anatolij hraje vynikající partii a je rád, že nepodlehl nátlaku okolí. Nakonec vítězí a stává se opět mistrem světa. (Finále - "koncovka")

     Všichni odejdou, v aréně zůstává jen Anatolij s Florence. Ta ho přesvědčuje, aby se vrátil ke své ženě a rodině. Oba znovu bilancují svůj vztah. Vědí, že nemohou zůstat spolu, přestože se milují. Rozcházejí se. (Ty a já - repríza)

     Molokov, Světlana, ruská delegace a Anatolij odjíždějí na letiště. Walter oznamuje Florence, že se Anatolij rozhodl vrátit do Sovětského svazu a že on teď může pomoci Florencinu otci, pokud ještě žije. Florence poznává, že si s ní celou dobu jen zahrával. (Walter a Florence) Přestože je událostmi posledních dní velmi raněna, ví, že musí jít sama dál. (Epilog)

Opona